Respuesta :
Answer:
Straight line depreciation
        Depreciation expense      Book Value at the End of          Year 1     $13800                   $60,200 Â
Year 2 Â Â Â $13800 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $46,400
Units of production      Â
       Depreciation expense      Book Value at the End of            Year 1      $18400                   $55,600
Year 2 Â Â Â Â Â $20,700 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $34,900
Double declining balance     Â
       Depreciation expense      Book Value at the End of          Year 1      $29600                   $44,400 Â
Year 2 Â Â Â Â Â $17,760 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â $26,640
2. Double-declining-balance
3. Units-of-production
4. Straight-line
Explanation
Straight line depreciation expense = (Cost of asset - Salvage value) / useful life
($74,000 - $5000) / 5 = $13800
Depreciation expense each year would be $13800
Book value = cost of asset - depreciation
Book value in year 1 = $74,000 - $13800 = $60,200 Â Â
Book value in year 2 = $60,200 - $13800 = $46,400 Â
Unit of production = (total output that year / total output of the machine) x  (Cost of asset - Salvage value)
Deprecation expense in year 1 = (44,000 / 165,000) x  ($74,000 - $5000) = $18400
Deprecation expense in year 2 = (49,500 / 165,000) x  ($74,000 - $5000) = $20700
Book value in year 1 = $74,000 - $18,400 = $55,600
Book value in year 2 = $55,600 - $20700 = $34,900
Depreciation expense using the double declining method = Depreciation factor x cost of the asset
Depreciation factor = 2 x (1/useful life) Â = 2/5 = 0.4
Deprecation expense in year 1 = 0.4 x $74,000 = $29600
Book value in year 1 = $74,000 - $29600 = $44,400
Deprecation expense in year 2 = 0.4 x $44,400 = $17,760
Book value in year 2 = $44,400 - $17,760 = $26,640
Net income is revenue less cost of goods sold, general expenses, taxes, depreciation and interest.
The method that would yield the lowest net income in year 1 is the method that yields the highest deprecation expense in year 1. This is the double declining method
The Units-of-production would yield the lowest net income in year 2 because it has the highest depreciation expense
Fixed asset turnover = revenue / average net fixed assets
average net fixed assets = cost of asset - accumulated depreciation
the higher the average net fixed asset, the lower the fixed asset turnover. The depreciation method that yields the lowest depreciation expense in year 1 would have the lowest fixed asset turnover ratio. This is the straight line method